Pappaklubben stärker hela familjer
I Albanien träffas pappor i vår pappaklubb för att diskutera sina problem och hitta sätt att bli bättre och mer närvarande föräldrar.
För de flesta av dem är det ovanligt att prata om dessa ämnen pågrund av de traditionella könsrollerna i det samhälle där de har vuxit upp. En av de första programdeltagarna är Zenel, en mentor för de andra papporna som vill åstadkomma positiva förändringar i sina familjer.
Papporna återvänder till sina familjer med självförtroende och en god känsla av att de kommer att välkomnas tillbaka till hemmet med öppna armar.
En av de andra medlemmarna, Luan, berättar:
– Jag var rädd för att tänka på framtiden. Efter att jag gick med i SOS Barnbyars pappaklubb var det första gången jag vågade drömma. Mer än något annat hoppas jag att mina barn ska få en bättre framtid.
Dela inlägget
Publicerad: 2023-06-29
Liknande

Artikel
Som 13-åring bar Ella tunga väskor för att hjälpa sin familj att överleva. I dag syr hon kläder och bygger sin framtid – tack vare stödet från SOS Barnbyar.
Läs mer här
Artikel
Från barnarbete till framtidstro
När Emmanuel tvingades lämna skolan för att försörja sin familj trodde han att drömmarna var över. Men med stöd från SOS Barnbyar har han fått en ny chans.
Läs mer här
Artikel
Så påverkas barnen av föräldrarnas analfabetism
Läs hur vi vill förbättra barns livsvillkor och sätta ljus på frågan när en förälder varken kan läsa eller skriva.
Läs mer här