Artikel

Vår verksamhet träffad efter omfattande attacker i Kiev

Kiev utsattes natten till den 2 juli för omfattande attacker från missiler och drönare som ledde till stor förstörelse och flera civila dödsoffer runt om i staden.

skadat familjecenter i ukraina
Entrén till vår verksamhet i Kiev som fick stora skador i attacken. Foto: SOS Barnbyar i Ukraina
människor tar skydd i tunnelbanestation i kiev i samband med missilattack
Många familjer tog skydd i tunnelbanestationer under natten.

Enligt torsdagens rapporter från lokala myndigheter har minst 20 människor mist livet och över 80–90 personer skadats i attacken. Eftersom räddningstjänsten fortfarande söker efter människor i rasmassorna befaras antalet dödsoffer stiga.

Attacken skedde i närheten av SOS Barnbyars egen verksamhet, där vi driver både ett familje- och ungdomscenter och dagligen tar emot barn, unga och familjer. Även vårt kansli skadades – återigen. Fönster krossades, dörrar slogs ut och byggnaden fick flera andra konstruktionsskador.

Medarbetare arbetar nu med att bedöma skadorna och genomföra röjnings- och återställningsarbete. Lyckligtvis kom ingen person till skada.

Stöd barn i Ukraina – ge en engångsgåva

Enligt myndigheten för Kievs lokaltrafik sökte 52 500 personer skydd i tunnelbanestationerna under natten, däribland nästan 4 500 barn. Det är det högsta antalet skyddssökande som registrerats i stadens tunnelbana på flera år.

Ett nio våningar högt bostadshus kom till stor skada och delar av byggnaden kollapsade. Våning ett till sex förstördes helt, och skadorna på huset är omfattande. Räddningsinsatser pågår fortfarande på platsen.

Dela inlägget

Publicerad: 2026-07-02

Liknande

Artikel

Barn behöver mer än skydd när krisen slår till

SOS Barnbyars globala chef för mental hälsa och psykosocialt stöd, förklarar varför långsiktigt stöd till barn är lika viktigt som de akuta insatserna.

Läs mer här

Artikel

Drömmen om ett tryggt hem

Stödet från SOS Barnbyar blev familjens första steg mot det som alla barn behöver: ett tryggt hem och hopp om en framtid.

Läs mer här

Artikel

En trygg plats för barnen i Nepal

Efter översvämningen får omkring 120 barn stöd genom barnvänliga platser som SOS Barnbyar är med och driver i de hårdast drabbade områdena.

Läs mer här