Artikel

Vår verksamhet träffad efter omfattande attacker i Kiev

Kiev utsattes natten till den 2 juli för omfattande attacker från missiler och drönare som ledde till stor förstörelse och flera civila dödsoffer runt om i staden.

skadat familjecenter i ukraina
Entrén till vår verksamhet i Kiev som fick stora skador i attacken. Foto: SOS Barnbyar i Ukraina
människor tar skydd i tunnelbanestation i kiev i samband med missilattack
Många familjer tog skydd i tunnelbanestationer under natten.

Ett nio våningar högt bostadshus drabbades hårt när en del av byggnaden kollapsade. Våning ett till sex förstördes helt, och skadorna på huset är omfattande. Räddningsinsatser pågår fortfarande på platsen.

Attacken skedde i närheten av SOS Barnbyars egen verksamhet, där vi driver både ett familje- och ungdomscenter och dagligen tar emot barn, unga och familjer. Även vårt kansli skadades – återigen. Fönster krossades, dörrar slogs ut och byggnaden fick flera andra konstruktionsskador. Medarbetare arbetar nu med att bedöma skadorna och genomföra röjnings- och återställningsarbete. Lyckligtvis har inga medarbetare skadats eller omkommit.

Enligt de senaste rapporterna från lokala myndigheter har minst 20 människor mist livet och över 80–90 personer skadats i attacken. Eftersom räddningstjänsten fortfarande söker efter människor i rasmassorna befaras antalet dödsoffer stiga.

Enligt myndigheten för Kievs lokaltrafik sökte 52 500 personer skydd i tunnelbanestationerna under natten, däribland nästan 4 500 barn. Det är det högsta antalet skyddssökande som registrerats i stadens tunnelbana på flera år.

Dela inlägget

Publicerad: 2026-07-02

Liknande

Artikel

Akuta behov efter jordbävningarna i Venezuela

En jordbävnings konsekvenser för barn slutar inte bara för att marken har slutat att skaka. Läs vad vi gör just nu.

Läs mer här

Artikel

Han drömmer om att bli läkare

– Jag hoppas att jag kommer kunna ha nytta av skolan så att jag en dag kan bli läkare, säger en av pojkarna i lärcentret.

Läs mer här

Artikel

"Det bästa med dagen är skolan"

För att inte en hel generations utbildning ska gå förlorad har SOS Barnbyar etablerat tillfälliga klassrum i tältlägret i Khan Younis.

Läs mer här