En dag med Ana under hennes sommarlov i Juliaca, Peru
PERU: Ana* och hennes familj är en del av det familjestärkande programmet i Juliaca sedan 2019.
I nedan bilddagbok får vi följa med Ana en dag under hennes sommarlov.










*Ana och hennes familj heter egentligen något annat.
Dela inlägget
Publicerad: 2020-07-02
Liknande
 
                                                                    
                              Artikel
Synskadade Issam skapar en framtid i Gaza
Issam, 10 år, har levt i flera år på en av världens värsta platser för barn – krigets Gaza. Han har tvingats lämna sitt hem och allt han känner till för att leva i ett trångt flyktingläger med tusentals andra på flykt. Som synskadad är han extra utsatt och svävar varje dag i livsfara, utan vård och skydd.
Läs mer här 
                                                                    
                              Artikel
”För första gången förstod jag vad en riktigt familj är”
Irynas mamma kunde inte ta hand om henne och hennes första år i livet präglades av återkommande besök av myndigheterna i Ukraina. Till slut bedömde de att Irynas situation var ohållbar och hon hamnade på barnhem. En plats hon har få minnen av, men det hon minns är att hon ofta fick äta gröt och blev instängd i ett mörkt rum.
Läs mer här 
                                      Artikel
”Lagstifta om eftervård för unga i samhällsvård”
Ett eftervårdsprogram skulle förändra liv, minska utsatthet och spara miljarder visar vår nya rapport, skriver Petra Nyberg, programchef för SOS Barnbyar.
Läs mer här