Katastrofinsamling till Rohingya-barnen
Bara på ett par månader har hundratusentals människor tillhörande folkgruppen Rohingya tvingats fly från sina hem på grund av våld. De befinner sig nu under extremt svåra förhållanden i osäkra och överfyllda läger i Bangladesh. De flesta är kvinnor och barn och behoven är mycket stora då denna grupp i högre grad riskerar att utsättas för våld och övergrepp.
Många har flytt utan tillhörigheter och är i stort behov av mat, vatten, kläder och sjukvård. SOS Barnbyar har arbetat i Bangladesh sedan 1970-talet. Nu planerar vi att öppna fem barnvänliga platser där 300 flyktingbarn i åldern 3 – 8 år kan få en stund av lek och trygghet. Dessa barnvänliga platser kommer att spela en viktig roll för att barnen ska få hjälp att bearbeta sina trauman och känna sig säkra. För att förhindra undernäring kommer barn och ammande kvinnor få näringsriktig mat. Andra insatser omfattar hälsovård och utbildning.
Ditt stöd behövs – Swisha en gåva till 123 320 07 14. Tack!
Bidraget går till Katastroffonden så att vi snabbt kan göra akuta insatser där behovet är stort. Just nu går pengar till Rohingya-barnen och deras familjer.
Dela inlägget
Publicerad: 2017-12-06
Liknande

Artikel
Han drivs av att göra skillnad
Läs hur Ivan vände svåra motgångar mot höga mål. Idag siktar han på att komma med på Forbes-listan innan han fyllt 30.
Läs mer här
Artikel
Ivan, 3 år, tvingades fly mitt i natten
När kriget bröt ut i Sumy, Ukraina, tvingades treårige Ivan gömma sig i en källare. Där fick han stanna kvar i tre veckor. Sedan började husen bredvid bombas och familjen bestämde sig för att fly. Inträngda i en bil mitt i natten flydde han tillsammans med sina fostersyskon och fosterföräldrar.
Läs mer här
Artikel
SOS Children's Villages Internationals arbete i Syrien
SOS Barnbyar fortsätter stötta barn som förlorat eller riskerar att förlora föräldrars omsorg under den pågående politiska övergången i Syrien.
Läs mer här