Kraftig jordbävning i Colombia drabbar barn och familjer
Den kraftiga jordbävningen i västra Colombia har slagit hårt mot barn och familjer. SOS Barnbyar är på plats för att möta de akuta behoven genom trygga platser för barn, psykosocialt stöd, nödhjälp och insatser som hjälper familjer att hålla ihop efter katastrofen.

Enligt colombianska myndigheter miste närmare 300 människor livet efter den kraftiga jordbävning som den 10 augusti drabbade västra Colombia. Skalvet orsakade omfattande skador i flera regioner, där hundratals byggnader kollapsat eller skadats och viktiga samhällsfunktioner som skolor, sjukvård och transporter har påverkats.
Barn hör till de mest utsatta efter katastrofen. Förutom risken att förlora sina hem eller separeras från sina familjer påverkas deras tillgång till utbildning, trygghet och psykosocialt stöd när skolor och andra samhällsfunktioner sätts ur spel. Minst 52 skolor och andra utbildningslokaler har rapporterats skadade.
SOS Barnbyar i Colombia arbetar nu med att kartlägga behoven och situationen för barn, unga och familjer i de drabbade områdena. Samtidigt förbereder vi en humanitär insats med fokus på att skydda barn och stärka familjer.
Den senaste veckan har vi upprättat barnvänliga platser och tillfälliga lärmiljöer för att ge barn trygghet och möjlighet att fortsätta sin skolgång.
– För barn som förlorat både hem, trygghet och familj ger utbildning barnet stabilitet, självkänsla och ett sammanhang, säger Meghan Keller, global expert i utbildningsfrågor på SOS Barnbyar.
Andra viktiga insatser under den akuta fasen är att ge stöd för att förhindra att barn separeras från sina familjer, förmedla psykosocialt stöd till barn, unga och vårdnadshavare som drabbats av trauma, distribuera nödhjälp till särskilt utsatta familjer, samt ge tillgång till rent vatten, hygienartiklar och andra basförnödenheter.
Dela inlägget
Publicerad: 2026-08-18
Liknande
Artikel
Hon sålde familjens sista get för att rädda sin son
Många barn i Somalia drabbas av undernäring och behöver snabb behandling för att överleva. Hawas son är ett av dem.
Läs mer här
Artikel
Krig tar inte bara liv – det tar barns rättigheter
SOS Barnbyar arbetar för att barn som drabbas av krig och andra kriser ska få sina rättigheter uppfyllda.
Läs mer här
Artikel
Så stöttar vi barn i kris just nu
Totalt har SOS Barnbyar nått 1,9 miljoner människor globalt under första halvåret 2026.
Läs mer här