Styrkan i syskonkärlek
I en av SOS Barnbyars barnvänliga platser i Colombia får två systrar som drabbats av den venezolanska flyktingkrisen, och den väpnade konflikten i gränsområdet mellan länderna, ovärderlig trygghet – och en chans att hålla ihop.







*Namnen på barnen är ändrade av integritetsskäl.
Dela inlägget
Publicerad: 2021-11-24
Liknande
Artikel
Synskadade Issam skapar en framtid i Gaza
Issam, 10 år, har levt i flera år på en av världens värsta platser för barn – krigets Gaza. Han har tvingats lämna sitt hem och allt han känner till för att leva i ett trångt flyktingläger med tusentals andra på flykt. Som synskadad är han extra utsatt och svävar varje dag i livsfara, utan vård och skydd.
Läs mer här
Artikel
”För första gången förstod jag vad en riktigt familj är”
Irynas mamma kunde inte ta hand om henne och hennes första år i livet präglades av återkommande besök av myndigheterna i Ukraina. Till slut bedömde de att Irynas situation var ohållbar och hon hamnade på barnhem. En plats hon har få minnen av, men det hon minns är att hon ofta fick äta gröt och blev instängd i ett mörkt rum.
Läs mer här
Artikel
”Lagstifta om eftervård för unga i samhällsvård”
Ett eftervårdsprogram skulle förändra liv, minska utsatthet och spara miljarder visar vår nya rapport, skriver Petra Nyberg, programchef för SOS Barnbyar.
Läs mer här