Nyhet

Barn i vår barnby flyr för sina liv

Barn i vår barnby i Sudan flyr för sina liv. Stridigheterna, som utbröt lördagen den 15 april, har redan dödat omkring tvåhundra personer och skadat 1 800. Barnbyn ligger i konfliktens centrum och barnen har evakuerats till lägenheter i tryggare områden.

Läget är akut. Ditt stöd behövs nu. Swisha direkt till 123 320 07 14 eller swisha här.

– Barnbyn ligger nära Rapid Support Forces [den paramilitärara gruppen] basläger. När spänningen började omringade RSF sitt basläger för att säkra det, inklusive barnbyn, säger Mubarak Abdelrahman, generalsekreterare för SOS Barnbyar i Sudan, och fortsätter:

– Vi såg en väldigt hög risk när National Defense Forces [den sudanska armén] började använda sig av luftangrepp mot RSF. Det gjorde att barnbyn utsattes för risk.

Totalt 92 personer har nu evakuerats från barnbyn. De bor nu i fem lägenheter och vi arbetar för att säkra de förnödenheter barnen behöver för att överleva.

– Situationen är väldigt farlig och vi vet inte när den är över. Levnadsstandarden för oss är utmanande när det kommer till säkerhet och el.

Läget är akut. Ditt stöd behövs nu. Swisha direkt till 123 320 07 14 eller swisha här.

 

SOS Barnbyar har funnits på plats i Sudan sedan mitten av 70-talet och har tre verksamheter i landet.

 

Dela inlägget

Publicerad: 2023-04-18

Liknande

Artikel

Han vill kunna hjälpa andra

– Jag hoppas att jag kommer kunna ha nytta av skolan så att jag en dag kan bli läkare, säger en av pojkarna i lärcentret.

Läs mer här

Artikel

"Det bästa med dagen är skolan"

För att inte en hel generations utbildning ska gå förlorad har SOS Barnbyar etablerat tillfälliga klassrum i tältlägret i Khan Younis.

Läs mer här

Artikel

Venezuela: Jordbävningen drabbar tusentals barn

– De mänskliga och materiella förlusterna bedöms vara omfattande, berättar en av våra kollegor på SOS Barnbyar i Venezuela.

Läs mer här