Nyhet

Barn i vår barnby flyr för sina liv

Barn i vår barnby i Sudan flyr för sina liv. Stridigheterna, som utbröt lördagen den 15 april, har redan dödat omkring tvåhundra personer och skadat 1 800. Barnbyn ligger i konfliktens centrum och barnen har evakuerats till lägenheter i tryggare områden.

Läget är akut. Ditt stöd behövs nu. Swisha direkt till 123 320 07 14 eller swisha här.

– Barnbyn ligger nära Rapid Support Forces [den paramilitärara gruppen] basläger. När spänningen började omringade RSF sitt basläger för att säkra det, inklusive barnbyn, säger Mubarak Abdelrahman, generalsekreterare för SOS Barnbyar i Sudan, och fortsätter:

– Vi såg en väldigt hög risk när National Defense Forces [den sudanska armén] började använda sig av luftangrepp mot RSF. Det gjorde att barnbyn utsattes för risk.

Totalt 92 personer har nu evakuerats från barnbyn. De bor nu i fem lägenheter och vi arbetar för att säkra de förnödenheter barnen behöver för att överleva.

– Situationen är väldigt farlig och vi vet inte när den är över. Levnadsstandarden för oss är utmanande när det kommer till säkerhet och el.

Läget är akut. Ditt stöd behövs nu. Swisha direkt till 123 320 07 14 eller swisha här.

 

SOS Barnbyar har funnits på plats i Sudan sedan mitten av 70-talet och har tre verksamheter i landet.

 

Dela inlägget

Publicerad: 2023-04-18

Liknande

Artikel

Därför måste barns utbildning säkras vid kris

Möt vår globala expert på utbildningsfrågor som förklarar varför barns utbildning måste säkras även i krig och katastrofer.

Läs mer här

Artikel

13-åriga Mahdi om flykten från Khartoum

Möt 13-åriga Mahdi som med egna ord berättar om flykten från Khartoum – och hur det är att vara barn i Sudan just nu.  

Läs mer här

Artikel

”Barn dör i Sudan – stoppa kriget nu”

SOS Barnbyars federation uppmanar till ett omedelbart stopp för attacker mot civila och istället säkra att humanitära insatser kan nå fram.

Läs mer här