Så mår barnen efter jordbävningen i Marocko

Uppdaterat 2023-09-14
Tusentals har dött efter den förödande jordbävningen i Marocko. Många barn har förlorat sin familj och sitt hem. Läget är akut. Ditt stöd behövs nu.
Barnen i vår barnby mår under omständigheterna bra.
– Barnen var rädda när de kände skalven, men som tur är är barnbyn bra byggd och husen skadades inte. Barnen och ungdomarna, såväl som personal och fosterfamiljer är oskadade och i säkerhet, säger Samya El Mousti, SOS Barnbyar i Marocko, och fortsätter:
– Vi håller just nu på att se över behoven för att kunna stötta de drabbade på bästa sätt.
Tillsammans med lokala myndigheter stöttar vi barn som drabbats med:
🔸 Skydd och omsorg för att bland annat förebygga exploatering av barn
🔸 Utbildning
🔸 Psykosocialt stöd
🔸 Mat-, hygienpaket och kontantbidrag till utsatta hushåll
Vi har funnits på plats i Marocko i 40 år. Allt arbete vi gör i Marocko är i samarbete med lokala myndigheter.
Bidra till insamlingenUppdaterat 2023-09-26
Läs intervju med vår psykolog
Visa detta inlägg på Instagram
Stödet når fram
Våra kollegor i Marocko delar ut förnödenheter så som mat, kläder, filtar och madrasser.
Foton: SOS Barnbyar Marocko
Dela inlägget
Publicerad: 2023-09-10
Liknande
Artikel
Så finns vi där för barnen i Libanon
Genom internationell samverkan och höjd beredskap gör vi allt vi kan för att finnas där för barn vars trygghet och liv just nu riskeras av ett krig.
Läs mer här
Artikel
"I varje krig bär barn den tyngsta bördan"
När våldet i Mellanöstern fortsätter att eskalera, markerar SOS Barnbyars internationella organisation att barns säkerhet och rättigheter måste prioriteras.
Läs mer här
Artikel
Barnen drabbas hårdast när stridigheterna ökar i Libanon
– Vi är djupt oroade för barnen i Libanon – många av dem har redan upplevt en livslång kris, säger Ana Chaurio på SOS Barnbyar i Sverige.
Läs mer här