Hon vill få fler att följa sin fotbollsdröm
16-åriga Laima växte upp i en av våra barnbyar i Jordanien. Nu siktar hon mot att bli fotbollsproffs.

Laima börjde spela fotboll redan som sjuåring och har hela tiden fått stöd från sin SOS-mamma. Idag går hon i tionde klass och har flyttat in i vårt ungdomshem för unga kvinnor – men stödet från SOS-mamman är kvar.
– Laima har alltid velat bli en stark och självständig kvinna, berättar SOS-mamman Nayfa.
Fotbollsträning har Laima tre gånger i veckan och behöver åka buss i två timmar för att ta sig dit.
– Laima är mycket ambitiös och vill bli fotbollspelare, fortsätter hon.
Vill inspirera andra

Nayfa berättar också att Laima gärna kommer tillbaka till barnbyn och spelar med de andra barnen. Det märks att Laima tycker om de andra barnen.
– Jag gillar att spela med de jag växte upp med, förklarar Laima.
Laima uppmuntrar flickorna som spelar fotboll att alltid följa sin dröm.
– Min dröm är att bli en känd fotbollsspelare och jag kommer inte ge upp förrän jag når dit, säger hon.
Dela inlägget
Publicerad: 2026-06-15
Liknande
Artikel
När Kokou fick sitt namn tillbaka
Hans berättelse handlar om identitet, tillhörighet och att få känna trygghet i grunden.
Läs mer här
Artikel
Så stöttar vi barn i Libanon att hantera krisen
Med olika workshops och gruppövningar ledd av vår utbildade personal får barnen verktyg att förstå och hantera sina känslor.
Läs mer här
Artikel
Så mår barnen idag – tre år efter att barnbyn intogs
När barnbyn intogs av militären, tvingades 132 barn i vår omsorg evakuera. Läs om det livsavgörande stödet här.
Läs mer här