Ge en företagsgåva

Ditt företag kan göra skillnad

Barns situation i världen är akut. På platser som Ukraina, Gaza och Sudan pågår humanitära katastrofer där miljontals barn lever i ständig utsatthet och under ständig fara. Just nu bor nästan 500 miljoner barn i världen på en plats som är drabbad av konflikt.

Vi finns på plats innan, under och efter en kris. Med ditt företags stöd kan SOS Barnbyar finnas där för barn i utsatthet och krig med långsiktigt stöd. Det är det som gör oss unika.

Alina, i Ukraina, gråter inför varje attack. Nu får hon stöd på vår barnsäkra plats. Läs mer om vårt arbete i Ukraina.

Som tack för er gåva!

Tackmaterial att dela med kunder och medarbetare:

  • diplom
  • banners
  • badge
  • bild till sociala medier

 

När jag ser barn som utsätts för fruktansvärda grymheter på grund av krig, katastrofer och fattigdom påminns jag om vikten av vårt engagemang och att vi tillsammans med våra kunder gör skillnad.”

−Robert Arnegård, Chipsmästare, Svenska LantChips

Vanliga frågor om företagsgåvor

Kan vi ge en skattefri företagsgåva?

Gåvor från arbetsgivare till anställda är i normalfallet skattepliktiga och räknas som en förmån. Det finns dock vissa undantag där gåvor kan vara skattefria, under förutsättning att de uppfyller specifika villkor.

Julgåvor är skattefria om värdet inte överstiger 550 kronor inklusive moms. Detsamma gäller jubileumsgåvor som ges i samband med att företaget firar 25, 50, 75 eller 100 år – dessa får ha ett värde upp till 1 650 kronor.

Minnesgåvor är också skattefria om de ges till varaktigt anställda i samband med att den anställda uppnår viss ålder (jämna födelsedagar från 50 år och uppåt), längre tids anställning (minst 20 år) eller när anställningen upphör, och om värdet inte överstiger 15 000 kronor inklusive moms och inte ges vid mer än ett tillfälle utöver när anställningen upphör.

Läs mer på Skatteverkets hemsida.

Hur används gåvan?

Med ditt bidrag till SOS Barnbyar stödjer du oss i vårt arbete för barn, unga och familjer i utsatthet runt om i världen. Vi är verksamma sedan 1949 och finns idag på plats i över 130 länder.

Världen är en otrygg plats just nu. Kriser, konflikter och naturkatastrofer ökar samtidigt som kostnaderna för mat, omsorg, vård och utbildning går upp på grund av inflationen. För att dina pengar ska göra som störst nytta beslutar våra kollegor som är experter på ekonomi och programverksamhet var pengarna ska placeras. Det säkerställer att bidragen fördelas korrekt och till de insatser som gör stor skillnad för barn i utsatthet.

Läs mer här.

Kontakta oss om du har särskilda önskemål.

Kontakta oss om du har frågor!

Mejla till [email protected]

 

Artikel

Venezuela: Jordbävningen drabbar tusentals barn

– De mänskliga och materiella förlusterna bedöms vara omfattande, berättar en av våra kollegor på SOS Barnbyar i Venezuela.

Läs mer här

Artikel

Nya klassrum i krisens Gaza

I de tillfälliga klassrummen får barnen tillbaka något av det kriget tagit ifrån dem – en plats att lära, leka och bara få vara.

Läs mer här

Artikel

Trots motgångar har han målet i sikte

Med värdefull stöttning och våra mobila team vågar Vladyslav drömma stort igen.

Läs mer här

Artikel

SOS Barnbyar i Uganda: Ebolainsats ska nå 500 000

SOS Barnbyar aktiverat en akutinsats för att bromsa smittan och skydda barn och familjer i utsatta områden.

Läs mer här