Avsnitt 2 av SOS Barnbyars podcast
I andra avsnittet av SOS Barnbyars podcast träffar generalsekreterare Anna Ernestam vår verksamhetschef för Ungdomscenter i Göteborg Zainab Hussaini.
”Det finns så mycket positivt att berätta”, säger Zainab Hussaini.

I podden berättar hon bland annat om tidigare arbeten hon haft men också om verksamheten i Göteborg och Stockholm.
Det handlar bland annat om de flyktingungdomar som kom för runt fem år sedan och nu har familjemedlemmar som kommit som anhöriga till Sverige, där ungdomarna som kom först får bära en stor del av ansvaret i familjen.
Lyssna på avsnittet här”De kommer hem och somnar på soffan av utmattning för de har så stort ansvar under dagen.” berättar Zainab Hussaini.
Dela inlägget
Publicerad: 2020-10-02
Liknande
Artikel
Remissvar om förslag på elektronisk övervakning av barn och unga
SOS Barnbyar ser allvarliga risker för barns rättigheter med förslaget och lyfter behovet av stärkta stödinsatser som bygger på tillit, relationer och långsiktighet.
Läs mer här
Artikel
Oroande att regeringen går vidare med sänkt straffbarhetsålder
SOS Barnbyar ser allvarligt på beslutet och anser att det saknar stöd i forskning och riskerar att få allvarliga konsekvenser för barn.
Läs mer här
Artikel
Utan skyddsnät in i vuxenlivet
Linus Holm placerades i samhällsvård som barn – men lämnades ensam i att bli vuxen.
Läs mer här