Artikel

Barnbyn i Libanon evakuerades i sista sekund

För ett år sedan, den 6 augusti 2024, evakuerade vi alla barn i vår barnby i Kasarnaba, Libanon. Och det var i sista sekunden. Bara två veckor senare var barnbyn förstörd.

Här återvänder barnen till skolan efter evakueringen. Foto: SOS Barnbyar Libanon

På den säkrare platsen i Libanon, dit barnen evakuerades, arbetade vi hårt för att stötta barnen tillbaka till en vardag med skola, vänner och rutiner. Så här ett år senare vet vi att det gick bra och barnen har lyckats hänga med i skolan med stöd av extralärare.

− Vi är väldigt stolta över dem, säger Wejdan, som arbetar som extralärare.

Under året har vi välkomnat en tvåmånadersbebis till barnbyn, som har spridit mycket glädje.

− Han stal direkt allas hjärtan. Och hans fyra syskon ser på honom som att han är hela deras värld. De är alltid vid hans sida, säger Zeinab, som arbetar inom psykologi och pedagogik i barnbyn.

Kommande läsår kommer barnen att stanna på den säkrare platsen, då Kasarnaba fortfarande bedöms vara för osäkert. Vi kommer fortsätta se till att barnen är trygga och får stabilitet i sitt nya hem.

Dela inlägget

Publicerad: 2025-08-12

Liknande

Artikel

"Utbildning kan ge mig en bättre framtid"

Möt två av barnen som kunnat återuppta undervisning trots flera år på flykt i Somalia.

Läs mer här

Artikel

Två år av hopp

Lilla Karam firar sin andra födelsedag med Mama Basma och SOS-familjen i lägret.

Läs mer här

Artikel

Barnen som väntade på en mamma som aldrig kom

De hittades ensamma i ett vindpinat tält. Läs hur det gick för fem av de tusentals barn i Gaza som förlorat en eller båda sina föräldrar sedan kriget startade.

Läs mer här