Artikel

Krig förstör drömmar

Foto: Salah Hosny

Mariam, 20, sjuksköterskestudent och medlem i SOS Barnbyar i Palestinas ungdomsråd, skrev denna kommentar på uppdrag av palestinska ungdomar på Västbanken och i Gaza.

På ungdomarna på Västbanken och i Gazas vägnar, och mot bakgrund av de svåra förhållanden som unga människor lever under, särskilt i Gaza, ber vi om att få leva i fred och säkerhet, bort från krig som förstör drömmar, framtid och planer, vilka de än är. Unga människors drömmar är att avsluta sin akademiska utbildning eller yrkesutbildning för att hitta ett jobb, bli självförsörjande och hjälpa sina familjer att försörja sig.

Att hitta jobbmöjligheter var en av de utmaningar som unga människor i Palestina stod inför, och det har blivit mer komplicerat på grund av kriget på Gazaremsan och de upptrappningar och negativa effekter Västbanken bevittnar.

Vi i Palestina står inför de allvarligaste utmaningarna, nämligen känslan av en osäker och instabil framtid. För tre månader sedan gick ungdomar på universiteten i Gaza och bar med sig alla sina förhoppningar om en ljus morgondag. Och över en natt förstördes universiteten, och med dem hoppet.

Ungdomarna i Gaza är enade och har ett gemensamt hopp om att dessa förhållanden kommer att upphöra, att livet kommer att återvända och att samarbete kan skapa en bättre framtid. Hur kan detta göras? Genom att stödja det psykologiska välbefinnandet hos unga människor i Gaza, så att de kan börja om på nytt.

Personlig utveckling är också ett av våra viktigaste krav för att vi framgångsrikt ska kunna komma in på arbetsmarknaden. Att stödja projekt som främjar egenmakt är enligt vår mening en av de viktigaste sakerna som håller unga människor kvar på vägen mot att lära sig, förvärva färdigheter och utbyta erfarenheter.

Vi hoppas alla att kriget ska upphöra och att vi alla ska kunna ta oss ur det på ett säkert sätt. Unga människors förstörda hem kommer bli en chock för dem. Att ha ett tak som skyddar dem från kyla och annat är en absolut nödvändighet. Låt det finnas stöd för att tillhandahålla lämpligt skydd för de unga människor som förlorade det under kriget.

Barnen har gått igenom trauman som inga andra barn i världen har upplevt. De behöver mycket psykologiskt stöd, regelbunden och hälsosam kost, kläder och att återvända till skolan.

Mitt budskap på alla unga människors vägnar i Palestina:
Vi ber till Gud att kriget ska upphöra, att freden ska återvända, att livet ska återvända med sina drömmar och förhoppningar för barn och ungdomar, och att moralen ska förbli hög för att möta utmaningarna. Detta är vad vi har lärt oss och delat tillsammans, och vi ungdomar kommer alltid att vara ett stöd för varandra tills vi är helt återställda.

Dela inlägget

Publicerad: 2024-01-31

Liknande

Artikel

Barnens skador ruinerar familjer

På sjukhus i Ukraina finns skadade, traumatiserade barn. På nätterna bryts tystnaden av flyglarmen, som påminner om kriget de inte klarat sig ifrån. Den fysiska smärtan vittnar om traumat de varit med om. Ett trauma som kan ta många år för barnet, och hela familjen, att återhämta sig från.

Läs mer här

Artikel

5 frågor om den brutna vapenvilan i Gaza

I den här intervjun berättar programchefen på SOS Barnbyar i Gaza om hur barnen mår när vapenvilan nu har brutits och bristen på mat och förnödenheter i SOS Barnbyars tältläger.

Läs mer här

Artikel

Vi finns kvar och kämpar för barnen

Efter två månader av en vapenvila, som gav barnen framtidstro och hopp, har hundratals barn dött i nya flyganfall. Barn som trodde att de hade överlevt ett av världens värsta krig.

Läs mer här