Två år efter evakueringen från Gaza
Möt några av barnen och ta del av deras nya vardag.
I mars 2024 evakuerade vi 68 barn från barnbyn i Rafah till Betlehem på Västbanken, där SOS Barnbyar i Palestina också har kontor och verksamheter. Flytten var helt livsavgörande, eftersom den barnby de tidigare bodde i snart jämnades med marken. Men flytten innebar samtidigt att deras trygghet och vardag rycktes bort. Sedan dess har SOS Barnbyar arbetat med att ge barnen en ny stabilitet, skolgång och psykologiskt stöd.
När tryggheten bara är början
Ana Chaurio, humanitärt ansvarig på SOS Barnbyar i Sverige, understryker att barnens utveckling inte är en rak linje:
– Deras framsteg visar vad en trygg vardag kan betyda, men deras utmaningar påminner oss om den enorma belastning barnen har burit. Akut stöd räddar liv. Långsiktigt stöd gör det möjligt att bygga dem vidare. Därför behöver vi stå fortsatt kvar vid deras sida.
Akut stöd räddar liv. Långsiktigt stöd gör det möjligt att bygga dem vidare.
Dela inlägget
Publicerad: 2026-03-23
Liknande
Artikel
Vår verksamhet träffad efter omfattande attacker i Kiev
Attackerna skedde i närheten av vårt familje- och ungdomscenter där vi dagligen tar emot barn, unga och familjer.
Läs mer här
Artikel
Akuta behov efter jordbävningarna i Venezuela
En jordbävnings konsekvenser för barn slutar inte bara för att marken har slutat att skaka. Läs vad vi gör just nu.
Läs mer här
Artikel
– Jag hoppas att jag kommer kunna ha nytta av skolan så att jag en dag kan bli läkare, säger en av pojkarna i lärcentret.
Läs mer här