Nyhet

Våra barnbyar i Haiti och Dominikanska republiken är hittills oskadda av orkanen Irma

SOS Barnbyar i Haiti och Dominikanska republiken rapporterar att de har vidtagit säkerhetsåtgärder för att skydda sig mot orkanen Irma som rör sig över norra Karibien. Vidare meddelar de att alla barn och all personal mår bra. Båda barnbyarna har aktiverat beredskapsplaner och har samordnat med humanitära organisationer och lokala myndigheter.

I Haiti var oron för översvämningar stor, då de också drabbades hårt av orkanen Matthew i oktober 2016. Just nu samarbetar de med andra organisationer och har utfört inspektioner av husen i barnbyn och andra byggnader. SOS familjerna har lagrat mat, vatten och andra förnödenheter. De planerar att inrätta trygga och barnvänliga områden med aktiviteter och varm mat till de drabbade barnen. I planerna finns även att reparera skolor och tillhandahålla skolmaterial för barn vars familjer förlorat sina hem.

Det finns också möjlighet att evakuera till den norra kuststaden Cap-Haïtien om tillfälligt skydd skulle behövas.

Barnbyn Les Cayes i Haiti efter Orkanen Matthew, 2016.
Foto: Bradley Maxence

 

Dela inlägget

Publicerad: 2017-09-08

Liknande

Artikel

Ett komplement som stärker både barn och socialtjänst

– Jag ser det som ett stöd för barnen och också indirekt för socialsekreterare. Det är plus åt båda hållen, säger Minna Munther, nyutbildat barnombud.

Läs mer här

Artikel

Barnombud – små insatser som gör stor skillnad

Så stöttar våra barnombud barn i att förstå beslut som berör dem och få sin röst hörd. Läs om satsningen som nu är igång.

Läs mer här

Artikel

10 ljusglimtar i mörkret

Ta del av viktiga exempel du som givare bidragit till under det senaste året.

Läs mer här