Nyhet

Våra barnbyar i Haiti och Dominikanska republiken är hittills oskadda av orkanen Irma

SOS Barnbyar i Haiti och Dominikanska republiken rapporterar att de har vidtagit säkerhetsåtgärder för att skydda sig mot orkanen Irma som rör sig över norra Karibien. Vidare meddelar de att alla barn och all personal mår bra. Båda barnbyarna har aktiverat beredskapsplaner och har samordnat med humanitära organisationer och lokala myndigheter.

I Haiti var oron för översvämningar stor, då de också drabbades hårt av orkanen Matthew i oktober 2016. Just nu samarbetar de med andra organisationer och har utfört inspektioner av husen i barnbyn och andra byggnader. SOS familjerna har lagrat mat, vatten och andra förnödenheter. De planerar att inrätta trygga och barnvänliga områden med aktiviteter och varm mat till de drabbade barnen. I planerna finns även att reparera skolor och tillhandahålla skolmaterial för barn vars familjer förlorat sina hem.

Det finns också möjlighet att evakuera till den norra kuststaden Cap-Haïtien om tillfälligt skydd skulle behövas.

Barnbyn Les Cayes i Haiti efter Orkanen Matthew, 2016.
Foto: Bradley Maxence

 

Dela inlägget

Publicerad: 2017-09-08

Liknande

Artikel

Remissvar om förslag på elektronisk övervakning av barn och unga

SOS Barnbyar ser allvarliga risker för barns rättigheter med förslaget och lyfter behovet av stärkta stödinsatser som bygger på tillit, relationer och långsiktighet.

Läs mer här

Artikel

Så mår barnen idag – tre år efter att barnbyn intogs

När barnbyn intogs av militären, tvingades 132 barn i vår omsorg evakuera. Läs om det livsavgörande stödet här.

Läs mer här

Artikel

Tre år av krig i Sudan: Fatimas kamp för barnens trygghet

Möt familjen som, precis som miljontals andra, levt som internflyktingar i Sudan – och hur de mår idag.

Läs mer här