Nyhet

50 barn har dött i attackerna i Libanon

Över 500 personer, varav 50 barn, har dött i attackerna i Libanon. Tusentals människor har tvingats fly och är i akut behov av skydd och omsorg. Många söker skydd i skolor, kyrkor och moskéer.

Swisha för barnen i Libanon

Foto: AFP

Flyktvägarna är hårt trafikerade och familjer kämpar för att hitta säkra platser att ta sig till.

Alla barn i våra barnbyar är fysiskt oskadda. Familjer har sökt skydd i en av våra barnbyar, där vi stöttar med psykosocialt stöd och förnödenheter.

− Även om vi alla är relativt säkra är det ingen som mår bra. Ingen plats i Libanon känns säker längre; människor och barn lever med en ständig rädsla för bomber och luftangrepp, säger Ghada Hachem, generalsekreterare på SOS Barnbyar i Libanon.

Många familjer i Libanon söker skydd i skolor, vilket väcker allvarliga frågor om huruvida skolåret kan fortsätta som planerat.

− Vi är verkligen oroliga för våra barns säkerhet, utbildning och allmänna välbefinnande, och för alla barn i Libanon, säger Hachem och avslutar:

− Deras barndom är i fara och vi kommer att göra allt som står i vår makt för att de ska vara trygga och få stöd under denna svåra tid.

Swisha för barnen i Libanon

SOS Barnbyar finns på plats och stöttar barnen med:

  • mat och förnödenheter
  • omsorg och skydd
  • psykosocialt stöd
Läs mer här

Dela inlägget

Publicerad: 2024-09-25

Liknande

Artikel

Kraftiga översvämningar i Nepal hotar barns trygghet

Fokus är nu på att kartlägga behov och utforma insatser så att vi kan stötta barn och familjer på bästa sätt.

Läs mer här

Artikel

Tre år efter jordbävningen: Familjer i Marocko bygger upp sina liv igen

Sedan dess har vi kunnat stötta tusentals i att bygga upp sina liv igen, så att de idag kan känna hopp inför framtiden.

Läs mer här

Artikel

400 ryggsäckar – med plats för lek

– De hjälper barn att uttrycka sig, släppa på stress och skapa positiva relationer, berättar SOS-personal på plats i Gaza.

Läs mer här