Nyhet

Explosion vid sjukhus i Somalia skadade patienter och vårdpersonal

En kraftig explosion i närheten av distriktssjukhuset i Baidoa i Somalia har skadat patienter, vårdpersonal och anhöriga. Explosionen skedde till följd av oroligheterna i landet och inträffade på söndagsmorgonen lokal tid. Sjukhuset, som stöttas av SOS Barnbyar, har också fått omfattande materiella skador.

Explosionen inträffade nära sjukhusområdet och orsakade stora skador på flera viktiga delar av verksamheten. Bland annat skadades förlossningsavdelningen, öppenvårdsmottagningen, väntrummet och mottagningslokalerna. Delar av byggnadernas tak förstördes, vilket ledde till att patienter och vårdpersonal tillfälligt blev instängda.

Även sjukhusets säkerhetsgrind, vattenanläggningar och en ambulans skadades i explosionen.

Trots den svåra situationen, fortsatte sjukhusets vårdteam att ta emot och behandla skadade personer som strömmade in under dagen. Vid lunchtid rapporterades långa köer av skadade patienter, och personer med behov av avancerad vård hänvisades vidare till andra vårdinrättningar.

Sjukhuset redan hårt pressat
Enligt Abdikadir Dakane, nationell chef för SOS Barnbyar i Somalia, kommer attacken vid en redan mycket svår tidpunkt.

– Dagens explosion har orsakat omfattande skador på sjukhuset och skadat patienter, vårdpersonal och anhöriga. Samtidigt arbetar sjukhuset under stor press till följd av den pågående undernäringskrisen, där svårt undernärda barn får livsviktig behandling, säger han.

En granat slog även ner i hemmet till en av våra lokala hälsovårdare, som senare avled till följd av sina skador.

Uppmanar till skydd av civila och sjukhus
SOS Barnbyar fördömer attacker mot humanitär personal och samhällsviktiga verksamheter som sjukhus, skolor och distributionscenter.

– Vi uppmanar alla parter att skydda civila och respektera mänskliga rättigheter. Människor som behöver sjukvård måste kunna ta sig till sjukhus på ett säkert sätt och utan hinder, säger Abdikadir Dakane.

Situationen i regionen är mycket allvarlig, samtidigt som stora delar av befolkningen drabbas av akut matbrist och humanitära behov.

Personal känner sig otrygg
Efter attacken vittnar sjukhuspersonal om en växande oro för sin egen säkerhet. Enligt SOS Barnbyar saknas förstärkta skyddsrum som kan ge skydd vid beskjutning och explosioner.

– Våra medarbetare berättar att de är rädda för att vara på sjukhuset. Ett sjukhus ska vara en plats för trygghet och vård, inte en plats där patienter och personal fruktar för sina liv, säger Abdikadir Dakane.

SOS Barnbyar har arbetat i Somalia sedan 1985 med att stödja barn och unga som saknar föräldraomsorg samt stärka familjer och lokalsamhällen. Under 2025 nådde SOS Barnbyar i Somalia omkring 1,8 miljoner människor i fem regioner med insatser inom hälsa, nutrition, utbildning, vatten och sanitet samt barnskydd.

Ett sjukhus ska vara en plats för trygghet och vård, inte en plats där patienter och personal fruktar för sina liv

 

Dela inlägget

Publicerad: 2026-09-29

Liknande

Artikel

Barn behöver mer än skydd när krisen slår till

SOS Barnbyars globala chef för mental hälsa och psykosocialt stöd, förklarar varför långsiktigt stöd till barn är lika viktigt som de akuta insatserna.

Läs mer här

Artikel

Drömmen om ett tryggt hem

Stödet från SOS Barnbyar blev familjens första steg mot det som alla barn behöver: ett tryggt hem och hopp om en framtid.

Läs mer här

Artikel

En trygg plats för barnen i Nepal

Efter översvämningen får omkring 120 barn stöd genom barnvänliga platser som SOS Barnbyar är med och driver i de hårdast drabbade områdena.

Läs mer här