Fem viktiga satsningar 2026
Under 2026 kommer vi att fortsätta skapa förändring för barn och familjer. Här berättar vår internationella programchef Elin Axelgren om fem nya satsningar som gör skillnad.


1. Två nya Sida-projekt för barn i Bolivia och Ukraina
– Jag ser fram emot att starta våra nya Sida-finansierade projekt i Bolivia och Ukraina. I Bolivia stärker vi lokala barnskyddssystem för att förebygga familjeseparation och ge fler barn en trygg uppväxt. I Ukraina arbetar vi för att barn och familjer som återvänder från deportation, ockuperade områden eller internflykt ska kunna återintegreras på ett säkert och inkluderande sätt.
2. Flytande trädgårdar säkrar mat trots översvämningar
– Vi sjösätter vårt nya projekt Floating Gardens i Bangladesh. Det hjälper översvämningsdrabbade familjer att odla resilienta flytande trädgårdar som säkrar barns rätt till mat trots klimatförändringar. Projektet pågår i tre år och ska bidra till minst 350 flytande bäddar och matsäkerhet för över 500 barn och föräldrar.
3. Engagerade pappor ger tryggare uppväxter
– Vi utvärderar och utvecklar vår metod Active Fatherhood, som stärker pappors engagemang i barnuppfostran och hushållsarbete. Det ökar jämställdheten och förebygger våld mot kvinnor och barn. Metoden används redan i ett tiotal länder, men under 2026 vill vi nå ännu fler pappor och familjer – för att fler barn ska växa upp i ett tryggt och kärleksfullt hem.
4. Fler barn kan bo kvar i sammanhang de känner till
– SOS Barnbyar befinner sig i en förändringsresa, där omsorg i den traditionella barnbyn i allt större utsträckning ersätts av samhällsnära omsorg i linje med FN:s riktlinjer för samhällsvård, för barnets bästa. Under 2026 ser vi fram emot att det här arbetet fortskrider. Ett fint exempel är arbete som görs i norra Ghana, där vi tillsammans med sociala myndigheter utvecklar riktlinjer för omsorg i nätverkshem, det vill säga när någon släkting eller nära vän, med stöd av SOS Barnbyar, tar hand om barnet som förlorat sina förälders omsorg. Vi ska växla upp och planerar under året att skriva in 25 nya barn i den typen av boende utöver de 46 som redan bor i det, i det området. För de här barnen innebär det att de kan växa upp i trygg familjebaserad omsorg, integrerade i den lokala, kulturella kontexten – som vilket annat barn som helst.
5. Fokus på mental hälsa och psykosocialt stöd
– Mental hälsa är ett prioriterat område för SOS Barnbyar. Vi investerar för att barn, unga och familjer ska kunna förebygga psykisk ohälsa och få stöd när det behövs. I många av de länder där vi verkar är tillgången till psykologer och terapeuter mycket begränsad. Därför rustar vi våra medarbetare med grundläggande kunskaper för att ge initialt psykosocialt stöd och vägledning. Under 2026 ser vi fram emot att fler barn och familjer i Togo, Senegal och Haiti får hjälp att hantera utmaningar som oro, ångest, sorg och depression, genom nya metoder och utbildning för våra kollegor.
– Barnkonventionen är kärnan i allt vi gör. De här satsningarna är steg mot att fler barn får sina rättigheter uppfyllda – oavsett om det handlar om att ett barn återfår tryggheten i ett krigsdrabbat Ukraina, får lägga sig mätt i Bangladesh eller växer upp i ett jämlikt och tryggt hem runt om i världen, säger Elin Axelgren.
De här satsningarna är steg mot att fler barn får sina rättigheter uppfyllda
Dela inlägget
Publicerad: 2026-01-08
Liknande
Artikel
Ny faddermodell stärker barns trygghet – och når fler
Vi utvecklar månadsgivandet från att stödja enskilda barn till att stärka hela familjer och samhällen.
Läs mer här
Artikel
Fyra år av krig – så stöttar vi familjernas väg tillbaka
Genom ett projektanslag från Sida kommer vi kunna bidra till att fler familjer på flykt ska kunna återintegreras och bygga upp en ny tillvaro.
Läs mer här
Artikel
Så ger vi en kärleksfull uppväxt till fler
Här kan du läsa vad vi gör för att alla barn ska få växa upp i en trygg familj, helst sin egen.
Läs mer här