Nyhet

Kriget i Tigray, Etiopien, drabbar miljoner

SOS Barnbyar har verksamhet i Tigray-provinsens huvudstad Mekelle. All kommunikation med området har försvårats avsevärt sedan kriget drog igång och det är svårt att få löpande information. Det vi vet nu är att staden Mekelle har klarat sig från konflikten såhär långt. Striderna som pågår är mellan 50 och 150 kilometer ifrån staden.

Om situationen förvärras och kommer närmare evakuerar SOS Barnbyar barnen och familjerna i vår verksamhet.

Kriget i Tigrayprovinsen i norra Etiopien har gjort att 2,3 miljoner barn nu är i akut behov av humanitär hjälp. Tusentals människor har flytt den beväpnade konflikten och sökt skydd i Sudan. Hundratals har förlorat sina liv.

Situationen i etiopiska regionen Tigray oroar många. Vi på SOS Barnbyar bevakar händelserna och återkommer om förutsättningarna för våra verksamheter förändras.

Dela inlägget

Publicerad: 2020-12-07

Liknande

Artikel

5 bra saker för barn 2024

Trots ett tufft år har vi kunnat utföra fantastiska saker 2024. Fem av dem hittar du här.

Läs mer här

Artikel

Barnombud är den viktiga vuxna som står upp för barnet

Nu är vårt pilotprojekt med barnombud i gång! Vår barnrättsjurist förklarar varför barnombuden behövs, vad vi vill uppnå – och hur arbetet ska följas upp.

Läs mer här

Artikel

Näringsliv och civilsamhälle starkare tillsammans

Den växande sociala oron och utanförskapet bland unga är en utmaning som alla i Sverige måste ta på allvar. Det är hög tid för näringslivet och civilsamhället att inse att gemensamma investeringar i samhällets stabilitet och trygghet är avgörande för allas vår långsiktiga framgång, skriver Lars Brånn, affärsområdeschef Resiliens, Ramboll Sverige och Anna Ernestam, generalsekreterare SOS Barnbyar Sverige.

Läs mer här