Artikel

Poesin gav Nour livet tillbaka

För många barn stannar livet när kriget startar. När Nour evakuerades från barnbyn i Rafah, Gaza, till Betlehem hade hon inte kunnat gå i skolan på åtta månader. Hon var 15 år, kraftigt påverkad av kriget, ett blygt barn som saknade självförtroende och inte alls mådde bra. Under sommarskolan hittade hon orden, och med stöd från SOS Barnbyar en väg tillbaka till livet.

Foto: Lama Qattush

När krig och katastrofer inträffar vänds barns liv upp och ner. Många samhällsfunktioner stängs ner, som skolor. Om barnen inte får komma tillbaka till skolan finns risken att de hamnar så långt efter att de aldrig kommer ikapp. Då finns SOS Barnbyar där för tillfälliga utbildningslösningar och stöd så att barnen snabbt kan återuppta sin utbildning och komma tillbaka till en så normal vardag som möjligt.

Eftersom Nour inte hade kunnat gå i skolan på åtta månader hade hon stora utmaningar att ta till sig utbildning. Men hon hade poesin. På sommarskolan i Betlehem hittade hon sätt att uttrycka sig, och hon utvecklade en färdighet som snart fick hennes självförtroende att växa.

Nour ser fram emot det nya läsåret
Idag gillar Nour att tillbringa tid i biblioteket med att skriva dikter och komponera litterära texter. Hon hjälper till med sysslor och samarbetar med sina systrar för att slutföra hushållsarbeten. På sommarskolan har hon nått goda studieresultat tack vare stöd av psykologer och personal, och nu väntar hon med spänning på att börja det nya läsåret. Hon ser fram emot att skolans rutiner ska ge henne trygghet och en positiv förändring i sitt liv.

– Jag är väldigt taggad inför tionde klass, säger Nour. Jag vill också vara aktiv i skolradion. Jag försökte slutföra ett projekt i Gaza, men på grund av kriget ska jag slutföra det här i Betlehem.

Foto: Lama Qattush

När barn får gå i skolan och växa upp med nära, sunda relationer har de en större chans att själva bli trygga vuxna som kan försörja sina barn. Den här effekten blir starkare och ger kraft framåt för varje generation. Vi kallar det omsorgseffekten.

Genom att ge en julgåva till SOS Barnbyar hjälper du oss att få fler barn tillbaka till skolan – en av de viktigaste vägarna ut ur fattigdom.

Ge en julgåva som företag

Dela inlägget

Publicerad: 2024-10-16

Liknande

Artikel

Barnen i Ukraina längtar efter vänner

Många barn i Ukraina har på grund av pandemin och kriget aldrig fått känna gemenskapen i ett klassrum eller lekt på skolgården. I stället har deras vardag präglats av rädsla, ensamhet och ansvar, som egentligen hör vuxenvärlden till.

Läs mer här

Artikel

Så stärker vi barnen i Gaza med samtalsstöd

I vårt tältläger i Gaza erbjuder vi psykologiskt stöd för barn och familjer. Målet är att stötta deltagarna att bearbeta sina upplevelser, hantera sorg, bygga självkänsla och utveckla strategier för att klara av stress och problem i vardagen.

Läs mer här

Artikel

"Jag älskar att gå till skolan varje dag"

Trots den svåra säkerhetssituationen i Gaza fortsätter vi att erbjuda utbildning till barnen. Sedan vår tillfälliga skola i Rafah blev otillgänglig för några månader sedan, på grund av att den hamnat inom en evakueringszon, har verksamheten flyttats till en ny plats i Khan Younis.

Läs mer här