Våra barnbyar i Haiti och Dominikanska republiken är hittills oskadda av orkanen Irma
SOS Barnbyar i Haiti och Dominikanska republiken rapporterar att de har vidtagit säkerhetsåtgärder för att skydda sig mot orkanen Irma som rör sig över norra Karibien. Vidare meddelar de att alla barn och all personal mår bra. Båda barnbyarna har aktiverat beredskapsplaner och har samordnat med humanitära organisationer och lokala myndigheter.
I Haiti var oron för översvämningar stor, då de också drabbades hårt av orkanen Matthew i oktober 2016. Just nu samarbetar de med andra organisationer och har utfört inspektioner av husen i barnbyn och andra byggnader. SOS familjerna har lagrat mat, vatten och andra förnödenheter. De planerar att inrätta trygga och barnvänliga områden med aktiviteter och varm mat till de drabbade barnen. I planerna finns även att reparera skolor och tillhandahålla skolmaterial för barn vars familjer förlorat sina hem.
Det finns också möjlighet att evakuera till den norra kuststaden Cap-Haïtien om tillfälligt skydd skulle behövas.

Foto: Bradley Maxence
Dela inlägget
Publicerad: 2017-09-08
Liknande
Artikel
Barnen som väntade på en mamma som aldrig kom
De hittades ensamma i ett vindpinat tält. Läs hur det gick för fem av de tusentals barn i Gaza som förlorat en eller båda sina föräldrar sedan kriget startade.
Läs mer här
Artikel
Så minskar vi glappet i stöd till barns och ungas psykiska hälsa
Att stärka barns psykiska hälsa är både en rättighetsfråga och en central del av hållbar samhällsutveckling.
Läs mer här
Artikel
Stödet som gav familjen hoppet tillbaka
Så kunde familjen återhämta sig, trots att de lever i en av världens största humanitära kriser just nu.
Läs mer här