Nyhet

Bananodlingen blev Modestes räddning

Modeste är en av 203 familjer som fått stöd genom det familjestärkande programmet i Muyinga i Burundi, efter hennes man dog och lämnade henne med tre barn. Hon hade inte råd med varken mat, kläder eller möjlighet att skicka barnen till skolan eller ta dem till doktorn. Marken hon ägde var för liten för att ge tillräcklig avkastning så att hon kunde försörja sin familj. När hon fick kontakt med SOS Barnbyar var situationen akut.

Nu fick hon möjlighet att delta i kapacitetsstärkande kurser och fick ett lån för att kunna starta ett företag och hon valde att satsa på sömnad. När lånet var återbetalt tog en ett nytt för att kunna odla bananer och andra grönsaker. En mer inkomstbringande verksamhet.

Tack vare grönsaksodlingen kan hon nu försörja familjen och ingår inte längre i de familjestärkande insatserna. Familjen har tillräckligt med mat på bordet, hon kan betala skolavgifter för sin dotter som nu går i högstadiet. Tiden när barnen var nära att svälta är förbi.

Med ditt stöd kan vi hjälpa fler familjer som Modestes. Du bestämmer själv som månadsgivare hur mycket du vill ge och kan när som helst justera beloppet. Tack för att du är Familjesupporter!

Du kan enkelt hantera ditt engagemang genom att logga in.

Dela inlägget

Publicerad: 2018-02-01

Liknande

Artikel

Stärkt stöd – innan tryggheten brister

Här kan du läsa vad vi gör för att alla barn ska få växa upp i en trygg familj, helst sin egen.

Läs mer här

Artikel

Oroande att regeringen går vidare med sänkt straffbarhetsålder

SOS Barnbyar ser allvarligt på beslutet och anser att det saknar stöd i forskning och riskerar att få allvarliga konsekvenser för barn.

Läs mer här

Artikel

När vintern slår till – så skyddar vi barnen

Värme, trygghet och omfattande vinterprogram – humanitärt ansvarig Ana Chaurio lyfter två exempel hur vi stöttar barn i katastrofer under vintern.

Läs mer här