Bananodlingen blev Modestes räddning
Modeste är en av 203 familjer som fått stöd genom det familjestärkande programmet i Muyinga i Burundi, efter hennes man dog och lämnade henne med tre barn. Hon hade inte råd med varken mat, kläder eller möjlighet att skicka barnen till skolan eller ta dem till doktorn. Marken hon ägde var för liten för att ge tillräcklig avkastning så att hon kunde försörja sin familj. När hon fick kontakt med SOS Barnbyar var situationen akut.
Nu fick hon möjlighet att delta i kapacitetsstärkande kurser och fick ett lån för att kunna starta ett företag och hon valde att satsa på sömnad. När lånet var återbetalt tog en ett nytt för att kunna odla bananer och andra grönsaker. En mer inkomstbringande verksamhet.
Tack vare grönsaksodlingen kan hon nu försörja familjen och ingår inte längre i de familjestärkande insatserna. Familjen har tillräckligt med mat på bordet, hon kan betala skolavgifter för sin dotter som nu går i högstadiet. Tiden när barnen var nära att svälta är förbi.
Med ditt stöd kan vi hjälpa fler familjer som Modestes. Du bestämmer själv som månadsgivare hur mycket du vill ge och kan när som helst justera beloppet. Tack för att du är Familjesupporter!
Du kan enkelt hantera ditt engagemang genom att logga in.
Dela inlägget
Publicerad: 2018-02-01
Liknande

Artikel
Gekås Ullared engagerar sina medarbetare i partnerskapet
Sedan 2009 har Gekås Ullared varit en engagerad huvudpartner till SOS Barnbyar. Genom sitt långsiktiga stöd bidrar företaget till familjestärkande insatser i Bangladesh och till det viktiga arbetet i Ukraina. Hos Gekås Ullared spelar socialt ansvarstagande en central roll.
Läs mer här
Artikel
Från macho till medvetet föräldraskap
Följ med på en workshop där pappor utmanar traditionella roller – och berörs.
Läs mer här
Artikel
Här knäcker unga kvinnor koden
Möt Cynthia som kämpar för att minska digitala klyftan, ge unga kvinnor jobb – och en framtid.
Läs mer här