Nyhet

Barn i vår barnby flyr för sina liv

Barn i vår barnby i Sudan flyr för sina liv. Stridigheterna, som utbröt lördagen den 15 april, har redan dödat omkring tvåhundra personer och skadat 1 800. Barnbyn ligger i konfliktens centrum och barnen har evakuerats till lägenheter i tryggare områden.

Läget är akut. Ditt stöd behövs nu. Swisha direkt till 123 320 07 14 eller swisha här.

– Barnbyn ligger nära Rapid Support Forces [den paramilitärara gruppen] basläger. När spänningen började omringade RSF sitt basläger för att säkra det, inklusive barnbyn, säger Mubarak Abdelrahman, generalsekreterare för SOS Barnbyar i Sudan, och fortsätter:

– Vi såg en väldigt hög risk när National Defense Forces [den sudanska armén] började använda sig av luftangrepp mot RSF. Det gjorde att barnbyn utsattes för risk.

Totalt 92 personer har nu evakuerats från barnbyn. De bor nu i fem lägenheter och vi arbetar för att säkra de förnödenheter barnen behöver för att överleva.

– Situationen är väldigt farlig och vi vet inte när den är över. Levnadsstandarden för oss är utmanande när det kommer till säkerhet och el.

Läget är akut. Ditt stöd behövs nu. Swisha direkt till 123 320 07 14 eller swisha här.

 

SOS Barnbyar har funnits på plats i Sudan sedan mitten av 70-talet och har tre verksamheter i landet.

 

Dela inlägget

Publicerad: 2023-04-18

Liknande

Artikel

”Förhållandena blir sämre för varje dag”

Den humanitära situationen i Gaza har nått en ny katastrofnivå och barnen är de som drabbas hårdast av en kris, som inte visar några tecken på att ta slut. I Khan Younis och norra Gaza lever tusentals fördrivna familjer i överfulla läger med liten eller ingen tillgång till viktiga tjänster. Det råder stor brist på mat, rent vatten och bränsle. Mitt i kaoset fortsätter SOS Barnbyar att ge barn omsorg, trots att förhållandena blir alltmer allvarliga.

Läs mer här

Artikel

Vi firar Karam 1 år

Nu firar vi en födelsedag och ett år av liv – för en liten pojke som överlevde mot alla odds. 

Läs mer här

Artikel

Bebisen i Gaza kom bort från sin mamma

Bebisen Omar föddes alldeles för tidigt, mitt i krigets Gaza. Bomberna gjorde att sjukhuset han föddes på tvingades till en blockad. Och för att skydda honom från att skadas flyttade läkarna honom i panik till ett annat sjukhus i Deir Al-Balah.

Läs mer här