Artikel

Digitalt lärande för barn i Sudan

Med surfplattor och spelbaserat lärande ger projektet Can’t Wait to Learn barn i Sudan en chans att utvecklas – trots pågående konflikt och stor osäkerhet om framtiden.

I ett viktigt steg för att stötta barn som drabbats av kris och konflikt har SOS Barnbyar i Sudan lanserat Can’t Wait to Learn – ett innovativt digitalt lärandeprogram som gör utbildning möjlig även i krissituationer. 

Projektet riktar sig till barn mellan 4 och 10 år och erbjuder spelbaserat lärande via surfplattor i kärnämnen som arabiska och matematik. Plattformen är utformad för att både ge kunskap och skapa engagemang – lärandet blir interaktivt, lekfullt och stärkande.

För att komma i gång hölls en utbildning för utbildare, där lärare och handledare från utbildningsministeriet, ungdomar i SOS Barnbyars program och vårdnadshavare deltog. Genom praktiska övningar och diskussioner fick de verktyg och kunskap för att guida barnen på den digitala plattformen, med fokus på innehåll, metodik och skydd av barn.

Det här handlar inte bara om teknik – det handlar om att ge barn möjlighet att lära, växa och drömma, även under de svåraste omständigheter.

Lanseringen är starten på en bredare utrullning i utvalda delar av landet, där barn snart kommer att använda surfplattorna i sin dagliga undervisning, med stöd av utbildade pedagoger och ett starkt uppföljningssystem.

Initiativet sker i samarbete med lokala utbildningsmyndigheter och partners för att säkerställa att det följer den nationella läroplanen och är hållbart på lång sikt.

Med Can’t Wait to Learn bidrar SOS Barnbyar i Sudan till att minska utbildningsgapet för barn i krissituationer, eftersom alla barn har rätt till en utbildning – oavsett var i världen man bor. Och barn i kris kan inte vänta.

Läs mer om arbetet i Sudan här →

Dela inlägget

Publicerad: 2025-11-14

Liknande

Artikel

Därför måste barns utbildning säkras vid kris

Möt vår globala expert på utbildningsfrågor som förklarar varför barns utbildning måste säkras även i krig och katastrofer.

Läs mer här

Artikel

13-åriga Mahdi om flykten från Khartoum

Möt 13-åriga Mahdi som med egna ord berättar om flykten från Khartoum – och hur det är att vara barn i Sudan just nu.  

Läs mer här

Artikel

”Barn dör i Sudan – stoppa kriget nu”

SOS Barnbyars federation uppmanar till ett omedelbart stopp för attacker mot civila och istället säkra att humanitära insatser kan nå fram.

Läs mer här