Mindre skador på barnbyhus efter översvämning i Nepal
Efter översvämningar i östra Nepal i veckan rapporterar Ishwori Sharma, nationell chef för SOS Barnbyar Nepal, om händelsen:
– Östra Nepal har påverkats allvarligt av kraftig nederbörd och översvämningar. Det finns rapporter om olyckor, översvämningar av hus, skolor samt om familjer som lider på grund av brist på mat och vatten, berättar Ishwori.
– Trots den allvarliga situationen är alla barn, ungdomar och medarbetare på barnbyn och skolan i Itahari, ungdomsboendet för pojkar i Biratnagar, och de sociala centren i Itahari och Sunsari, säkra. Den enda skada som rapporterades var på ungdomsboendet för flickor i Biratnagar, där det kraftiga regnet skadade en vägg och översvämmade bottenvåningen i tvåvåningsbyggnaden. Bottenvåningen har nu städats och åter tagits i bruk.
– Vi utvärderar för närvarande situationen för att bestämma vilket stöd som SOS Barnbyar kan ge dem som drabbats av den kraftiga nederbörden, avslutar han.
Dela inlägget
Publicerad: 2017-08-17
Liknande
Artikel
Vintern hotar att förvärra situationen för familjer i Gaza
Efter år av krig och ett liv på flykt lever många familjer i Gaza fortfarande under mycket svåra förhållanden.
Läs mer här
Artikel
Hon sålde familjens sista get för att rädda sin son
Många barn i Somalia drabbas av undernäring och behöver snabb behandling för att överleva. Hawas son är ett av dem.
Läs mer här
Artikel
Krig tar inte bara liv – det tar barns rättigheter
SOS Barnbyar arbetar för att barn som drabbas av krig och andra kriser ska få sina rättigheter uppfyllda.
Läs mer här