Ny rapport visar otillräckligt stöd till unga som lämnar samhällsvård
Idag lanseras SOS Children’s Villages rapport ”Decent work and social protection for young people leaving care. Gaps and responses in 12 countries worldwide”. Rapporten är gjord I samarbete med UCL Institute of Education och visar bland annat att unga som lämnar samhällsvård ofta saknar tillräckligt stöd, information och nätverk för att kunna bli självförsörjande.
SOS Children’s Villages har tillsammans med forskare på UCL Insitute of Education undersökt möjligheterna för unga på väg att lämna samhällsvård att bli självförsörjande. Forskarna har bland annat djupintervjuat ungdomar som vuxit upp inom samhällsvård, samt experter inom social verksamhet, utbildning och arbetsmarknad, i tolv olika länder.
Avsaknad av samhällsstöd
Rapporten visar att unga idag ofta har svårt att etableras på arbetsmarknaden, men att det är än svårare för ungdomar som vuxit upp i samhällsvård. Svårigheterna ligger bland annat i avsaknad av stöd från samhället. När en ungdom blir myndig vid 18-års ålder, minskar ofta stödet från samhället, och i vissa länder försvinner stödet nästan helt. Rapporten visar att ungdomarna ofta saknar information om den lokala arbetsmarknaden och samhället, samt de sociala nätverk som ofta krävs för anställning.
I rapporten har det också framkommit att ansvariga myndigheter ofta har dålig kunskap om situationen för ungdomar som är på väg att lämna samhällsvård, vilket bidrar till avsaknad av adekvat stöd.
Stöd innan samhällsvård avslutas
SOS Children’s Villages efterfrågar därför likvärdiga villkor för unga på väg ut i arbetslivet. För unga i samhällsvård bör förberedelserna för ett självständigt liv påbörjas innan de lämnar samhällsvården. Ungas deltagande i processen i att lämna samhällsvården måste stärks och möjligheterna för unga i samhällsvård att studera vidare förbättras.
Fakta lansering:
Rapporten ”Decent work and social protection for young people leaving care. Gaps and responses in 12 countries worldwide” lanseras idag med en paneldiskussion på FN:s högkvarter I New York. I paneldiskussionen medverkar två ungdomar med erfarenhet av samhällsvård, samt Tysklands ständige representant I FN, SOS Children’s Villages International och representanter från DHL Deutsche Post Group.
Undersökningen har genomförts i följande länder: Italien, Kroatien, Kosovo, Tunisien, Kirgizistan, Uganda, Zimbabwe, Togo, Kap Verde, Ecuador, Nicaragua och Mexiko.
Dela inlägget
Publicerad: 2018-04-05
Liknande

Nyhet
Förändring i ledarskapet på SOS Barnbyar Sverige
Styrelsen har beslutat att inleda rekryteringen av en ny generalsekreterare då Anna Ernestam, som lett organisationen sedan 2020, lämnar sin roll.
Läs mer här
Artikel
Eldsjälen om framgångsfaktorerna
Göran Linder om de viktiga besluten – och hur du själv kan få ut mer av ditt engagemang.
Läs mer här
Artikel
Fler verktyg för att förebygga brott – det här tycker SOS Barnbyar
SOS Barnbyar välkomnar flera av förslagen i Ds 2023:15 om Fler verktyg i socialtjänsternas arbete för att förebygga brott och stärka skyddet för barn. Särskilt positiva är SOS Barnbyar till de förslag som stärker barns rättigheter och skydd. Samtidigt finns det risk för att vissa av förslagen kommer att sätta barnets integritet på spel.
Läs mer här