Tillfälligt boende för utsatta barn i Tartus, Syrien
SOS Barnbyar i Syrien har öppnat ett tillfälligt boende i Tartus för 450 barn i utsatthet. Boendet är planerat att vara öppet i tre år. Det ska ge boende, psykologisk vård och sjukvård, samt ha en pedagogisk verksamhet med underhållning. Det kommer även att finnas specialister till hands för att hjälpa barn att återförenas med sina familjer. Det tillfälliga boendet kommer också att hjälpa till att ta itu med viktiga hälsorelaterade behov för barn i regionen.
”Kriget tog allt från våra barn”, sade Samar Daboul, ordförande i SOS Barnbyar Syriens styrelse under invigningen. ”Många av dem förlorade sina hem, familjer och förhoppningar. Vi tror att öppnandet av detta boende, vårdcentraler och barnvänliga platser kommer att mildra krigets inverkan och hjälpa dessa barn att återfå sin barndom.”
Tartus har tagit emot ett stort antal människor som fördrivits av Syriens sexåriga krig. SOS Barnbyar har sedan tidigare två barnbyar i Damaskus och en i Aleppo och utvidgar nu sin verksamhet i Tartus. SOS-personal har tillhandahållit barnvänliga utrymmen, vård, medicinsk information, pedagogiskt stöd och humanitärt bistånd under hela Syriens pågående inbördeskrig.
Invigningsceremonin ägde rum den 27 augusti. Det tillfälliga boendet är finansierat av SOS Belgien och EU. SOS Syrien driver även en barnvänligplats i Tartus, som erbjuder aktiviteter för över 350 barn. SOS Barnbyar samarbetar med UNICEF för att ge kurser och pedagogiskt stöd till 1100 barn.
Dela inlägget
Publicerad: 2017-09-14
Liknande

Artikel
SOS Barnbyar stöttar fortsatt barnen i Syrien
SOS Barnbyar fortsätter stötta barn som förlorat eller riskerar att förlora föräldrars omsorg under den pågående politiska övergången i Syrien.
Läs mer här
Artikel
Syrien: ett år efter jordbävningen
I den här intervjun ger Alaa AlKousa, ansvarig för katastrofinsatser på SOS Barnbyar i Syrien, en inblick i efterdyningarna av jordbävningen som drabbade norra Syrien och Turkiet för ett år sedan.
Läs mer här
Nyhet
Jordbävningarna splittrar familjer
Förra veckans kraftiga jordbävningar i norra Syrien och södra Turkiet* har orsakat tusentals dödsfall och skadade. Familjer splittras i kaoset och de stigande dödstalen innebär att många barn har förlorat sina föräldrar.
Läs mer här