Artikel

Över 19 000 ukrainska barn deporterade

Göteborgs-Posten skriver idag om SOS Barnbyar i Ukrainas arbete för barn som blivit deporterade till Ryssland.

”Under Rysslands invasion av Ukraina har hittills mer än 19 000 ukrainska barn skilts från sina föräldrar och deporterats till Ryssland, meddelar hjälporganisationen SOS Barnbyar.

– Det är ett krigsbrott och enligt internationell rätt del i ett folkmord, säger Serhii Lukasjov, ledare för organisationen i Ukraina.

– Barnen berättar om omskolning och hjärntvätt. De får höra att deras föräldrar och Ukraina skulle ha avvisat dem och att de, om de återvänder, skulle ställas inför rätta. Vissa barn lockades med stora löften, andra sattes under press, säger Serhii Lukasjov.”

Läs hela artikeln här. 

Foto: SOS Barnbyar Ukraina

Dela inlägget

Publicerad: 2023-08-10

Liknande

Artikel

Trots motgångar har han målet i sikte

Med värdefull stöttning och våra mobila team vågar Vladyslav drömma stort igen.

Läs mer här

Artikel

SOS Barnbyar i Uganda: Ebolainsats ska nå 500 000

SOS Barnbyar aktiverat en akutinsats för att bromsa smittan och skydda barn och familjer i utsatta områden.

Läs mer här

Artikel

En sommar att få vara barn – trots en svår situation

Våra sommarläger kommer att kunna ge barn i Libanon en paus från det svåra och chans att bara vara barn.

Läs mer här