Artikel

Över 19 000 ukrainska barn deporterade

Göteborgs-Posten skriver idag om SOS Barnbyar i Ukrainas arbete för barn som blivit deporterade till Ryssland.

”Under Rysslands invasion av Ukraina har hittills mer än 19 000 ukrainska barn skilts från sina föräldrar och deporterats till Ryssland, meddelar hjälporganisationen SOS Barnbyar.

– Det är ett krigsbrott och enligt internationell rätt del i ett folkmord, säger Serhii Lukasjov, ledare för organisationen i Ukraina.

– Barnen berättar om omskolning och hjärntvätt. De får höra att deras föräldrar och Ukraina skulle ha avvisat dem och att de, om de återvänder, skulle ställas inför rätta. Vissa barn lockades med stora löften, andra sattes under press, säger Serhii Lukasjov.”

Läs hela artikeln här. 

Foto: SOS Barnbyar Ukraina

Dela inlägget

Publicerad: 2023-08-10

Liknande

Artikel

Kraftiga översvämningar i Nepal hotar barns trygghet

Fokus är nu på att kartlägga behov och utforma insatser så att vi kan stötta barn och familjer på bästa sätt.

Läs mer här

Artikel

Tre år efter jordbävningen: Familjer i Marocko bygger upp sina liv igen

Sedan dess har vi kunnat stötta tusentals i att bygga upp sina liv igen, så att de idag kan känna hopp inför framtiden.

Läs mer här

Artikel

400 ryggsäckar – med plats för lek

– De hjälper barn att uttrycka sig, släppa på stress och skapa positiva relationer, berättar SOS-personal på plats i Gaza.

Läs mer här