Erik Penser Bank stöttar SOS Barnbyars arbete för unga i samhällsvård

Erik Penser Bank har nyligen lanserat Penser Sustainable Impact, den mest hållbara globala aktiefonden i Sverige och den enda med en direkt koppling till sociala investeringar. Fonden kombinerar avancerad hållbarhetsanalys med en kvantitativ investeringsmetodik.
En del av överavkastningen kommer att finansiera SOS Barnbyars nationella program för unga i samhällsvård.
– Samarbetet mellan SOS Barnbyar och Erik Penser Bank är ett arbete för en hållbar framtid. Tack vare deras stöd kan vi finansiellt säkra vårt arbete för en av de mest utsatta och osynliga grupper av unga; unga på väg att lämna samhällsvård, säger Anna Ernestam, generalsekreterare SOS Barnbyar.
– Vi vill att våra investerares bidrag ska göra största möjliga skillnad. SOS Barnbyars eftervårdsprogram för unga vuxna är dessutom ett svenskt, tydligt avgränsat projekt med mätbara effekter. Vi tycker också att det är en kvalitetsstämpel att Europeiska Socialfonden stöder projektet. Säger Jonas Thulin, Chef kapitalförvaltningen Erik Penser Bank.
SOS Barnbyars metodik, tillsammans med investeringar från Penser Sustainable Impact Fund och Europeiska Socialfonden (ESF) syftar till att skapa förutsättningar för en hållbar framtid för målgruppen. En procent av fondens tillgångar kommer inledningsvis att investeras i detta projekt.
– Många av de här unga saknar nätverk och verktyg för att bli självförsörjande vuxna. Vårt mål är att de ska få individuellt stöd, för att kunna skapa sig en plattform för ett bidragande, självständigt vuxenliv, fortsätter Anna Ernestam.
Hållbarhetsanalysen som används för att sålla fram möjliga investeringar är omfattande och djuplodande och grundar sig på EU:s kommande hållbarhetslagstiftning.
Frågor om SOS Barnbyar och stödprojektet besvaras av:
Sara Wäsström, Strategic Partnership Manager, SOS Barnbyar
0739 27 15 25
Frågor om Penser Sustainable Impact besvaras av:
Jonas Thulin, Head of Asset Management, Erik Penser Bank,
08 463 80 00
0720-79 65 17
Dela inlägget
Publicerad: 2020-06-05
Liknande

Nyhet
Nu kan vi stötta med fler barnombud
Många barn och unga i Sverige saknar en trygg vuxen som ser dem, stöttar dem och hjälper deras röst att nå fram. Därför är vi glada att vi nu har beviljats stöd från Socialstyrelsen för att utveckla vårt arbete med barnombud i Sverige, ett viktigt steg för att barn och unga ska få sina röster hörda och rättigheter uppfyllda.
Läs mer här
Artikel
Barnen i Ukraina längtar efter vänner
Många barn i Ukraina har på grund av pandemin och kriget aldrig fått känna gemenskapen i ett klassrum eller lekt på skolgården. I stället har deras vardag präglats av rädsla, ensamhet och ansvar, som egentligen hör vuxenvärlden till.
Läs mer här
Artikel
Så stärker vi barnen i Gaza med samtalsstöd
I vårt tältläger i Gaza erbjuder vi psykologiskt stöd för barn och familjer. Målet är att stötta deltagarna att bearbeta sina upplevelser, hantera sorg, bygga självkänsla och utveckla strategier för att klara av stress och problem i vardagen.
Läs mer här