Artikel

Synskadade Issam skapar en framtid i Gaza

Issam, 10 år, har levt i flera år på en av världens värsta platser för barn – krigets Gaza. Han har tvingats lämna sitt hem och allt han känner till för att leva i ett trångt flyktingläger med tusentals andra på flykt. Som synskadad är han extra utsatt och svävar varje dag i livsfara, utan vård och skydd.

I tältlägret finns inte tillräckligt mycket mat eller rent vatten. Människor dör i sina tält. Alla drömmar om en framtid är som bortblåsta för barnen.

Vändningen kom när SOS Barnbyar öppnade en skola i tältlägret, där Issam fick möjlighet att komma bort från kriget en stund. Men det var svårt för Issam att delta i skolarbetet som andra barn. Hans synskada gör att han inte helt kan öppna ena ögat i solljus och att han är väldigt långsynt. Som tur är lyckades SOS Barnbyar få fram anpassat skolmaterial, som gör att Issam kan delta som alla andra.

Issam i SOS Barnbyars skola. Foto: SOS Barnbyar Palestina

Idag är han väldigt motiverad, har fått många nya kompisar och är fast besluten att bygga sig en framtid som ögonläkare, så att han kan stötta fler barn som är synskadade och ge dem samma förutsättningar som han har fått av SOS Barnbyar.

Mer om arbetet i Gaza

Dela inlägget

Publicerad: 2025-10-30

Liknande

Artikel

Barnen drabbas hårdast när stridigheterna ökar i Libanon

– Vi är djupt oroade för barnen i Libanon – många av dem har redan upplevt en livslång kris, säger Ana Chaurio på SOS Barnbyar i Sverige.

Läs mer här

Artikel

Liliias väg tillbaka

Möt Liliia som är ett av de barn som varje dag tar nya steg mot att få sin hälsa tillbaka tack vare rehabilitering genom SOS Barnbyar.

Läs mer här

Artikel

När allt raserades blev stödet Albinas vändpunkt

Läs hur Albina kom tillbaka efter att hennes tillvaro totalt gått i spillror i den förödande granatattacken.

Läs mer här